Podjęcie decyzji o inwestycji w nieruchomości to dopiero pierwszy krok. Na kolejnych etapach inwestorzy muszą dokonywać kolejnych wyborów, które docelowo mają pozwolić im na osiąganie zadowalających zysków. Jedno z istotniejszych pytań, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed ulokowaniem środków, brzmi: gdzie najlepiej inwestować w nieruchomości?
Gdzie warto inwestować w nieruchomości – na rynku wtórnym czy pierwotnym?
Większość osób prywatnych, które chcą zainwestować w nieruchomości, decyduje się kupić mieszkanie na wynajem – krótkoterminowy lub długoterminowy. Jednak decydując się na kupno mieszkania w celach inwestycyjnych, w pierwszej kolejności należy dokonać wyboru między nieruchomością z rynku wtórnego a pierwotnego. Dostępne dane wskazują, że większość ofert stanowią nieruchomości inwestycyjne na rynku pierwotnym – w 2021 roku stanowiły one ponad 60% ofert. Co ciekawe, spore zainteresowanie wzbudzają zarówno nieruchomości w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, gdzie ceny mieszkań z reguły też są odpowiednio niższe czy można nabyć je w okazyjnej cenie.
Zakup nieruchomości wakacyjnej – dlaczego warto?
Przepisem na biznesowy sukces jest jednak nie tylko zakup nieruchomości na wynajem długoterminowy. Stale rosnącą popularnością cieszą się także apartamenty wakacyjne – i nie są to wyłącznie nieruchomości zagraniczne. Inwestycja w wakacyjny apartament to wciąż korzystny interes, który w dobie galopującej inflacji i niskiego oprocentowania lokat bankowych pozwala na ulokowanie pieniędzy w sposób bezpieczny, a zarazem przynoszący zysk. Ponadto Polacy kupują nieruchomości wakacyjne zarówno, by zarabiać na wynajmie dla turystów, jak i korzystać z nich we własnym zakresie.
W przypadku zakupu nieruchomości pod najem krótkoterminowy podkreślenia wymaga fakt, że jest to inwestycja bardzo przyszłościowa. Znaczny wpływ na to mają optymistyczne prognozy dla rynku hotelarskiego w Polsce oraz rosnąca w ostatnich latach liczba turystów wypoczywających w naszym kraju. Choć w 2020 roku, czyli po wybuchu pandemii, wyraźne było zahamowanie trendu wzrostowego, kolejny rok przyniósł zauważalną poprawę statystyk. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 22,2 mln turystów, którym udzielono 62,8 mln noclegów. W porównaniu do 2020 roku oznaczało to wzrost o odpowiednio o 24,2% i 22,3%.
W Polsce rekordy popularności biją przede wszystkim miejscowości w górach oraz nad morzem. W takich lokalizacjach właściwie nie trzeba się martwić ani o wzrost wartości nieruchomości, ani o rentowność takiej inwestycji. Dlaczego apartamenty nad morzem na sprzedaż to opcja warta rozważenia? Jak przekonują eksperci, tego typu nieruchomości na wynajem zawsze znajdują odbiorców, niezależnie od aktualnej sytuacji rynkowej. Co ważne, ceny nieruchomości w najbliższych latach mają się stabilizować lub rosnąć – aktualnie nie przewiduje się ich drastycznych spadków. Ponadto dzięki inwestycji w nieruchomości nad morze, można:
- zabezpieczyć pieniądze przed spadkiem ich realnej wartości,
- zapewnić sobie dodatkowe dochody z wynajmu apartamentu,
- zarobić na wzroście wartości nieruchomości.
Gdzie opłaca się inwestować w wakacyjny apartament?
Chcąc inwestować w nieruchomości w wakacyjnych kurortach, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację. Przed podjęciem decyzji, należy więc zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami potencjalnych klientów, których spełnienie zapewni nam większą rentowność takiej inwestycji. Wielu turystów, planujących spędzić wakacje na wybrzeżu, wybiera apartamenty usytuowane w bliskiej odległości od morza. W związku z tym warto inwestować w nieruchomości, które znajdują się niedaleko plaży, najlepiej z widokiem na Bałtyk.
Istotnym aspektem, który trzeba mieć na uwadze, rozważając zakup nieruchomości, jest również zagospodarowanie terenu wokół budynku. Turyści doceniają między innymi otoczenie zieleni, bliskość centrum, ścieżek spacerowych czy rowerowych czy dostępność lokalnych atrakcji.