Czym przyciąga turystów Ustronie Morskie? Jakie punkty na mapie tej urokliwej nadmorskiej miejscowości sdziałają na przyjezdnych niczym magnes? Poznaj chętnie odwiedzane przez wczasowiczów w sezonie letnim atrakcje położone w Ustroniu Morskim i jego okolicach.
W końcu – jeśli rozglądasz się za apartamentem inwestycyjnym nad morzem, nie wystarczy, że sprawdzisz dewelopera i samą inwestycję – równie ważna jest okolica.
Skansen Chleba w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie to nie tylko złocista plaża i liczne atrakcje zewnętrzne dostępne sezonowo, ale również wyjątkowe miejsce, jakim jest Skansen Chleba. Dzięki niemu na chwilę przeniesiesz się w czasie. Budynek stylizowany na XIX-wieczną chatę, w której mieści się Skansen Chleba, jest wypełniony zapachem świeżo upieczonego chleba. To główna atrakcja tego miejsca – można tu zjeść kromkę pieczywa wypiekanego zgodnie ze starymi recepturami w 130-letnim piecu chlebowym opalanym drewnem.
W Skansenie Chleba można nie tylko skosztować jeszcze ciepłego i pachnącego chleba, ale również:
- obejrzeć zabytkowe przedmioty związane z wypiekiem pieczywa – w kolekcji znajdują się m.in. stare żarna i maselnice,
- poznać smaczne sekrety związane z wypiekiem chleba,
- spróbować pysznych dań, również tych z kuchni staropolskiej – w części restauracyjnej Skansenu Chleba.
Latarnia Morska w Gąskach
Otwarta dla zwiedzających Latarnia Morska Gąski ma niemal 50 metrów wysokości. Oznacza to, że trzeba pokonać wiele schodów, aby w nagrodę zobaczyć Morze Bałtyckie i okoliczne miejscowości z innej perspektywy. Co ciekawe, budowa tego ceglanego zespołu latarni morskiej trwała 2 lata (budynki powstały w latach 1876–1878), a materiał był dowożony statkami.
Przeczytaj także: Ustronie Morskie – dlaczego warto tu zainwestować?
Latarnia Morska w Gąskach nie jest jedyną, która znajduje się w pobliżu Ustronia Morskiego. Łącznie wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku rozlokowano 15 bliz – w języku kaszubskim właśnie tak nazywa się latarnia morska. Niektórzy turyści rozpoczynają tu starania o uzyskanie Turystycznej Odznaki Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA”. Aby ją otrzymać, trzeba odwiedzić 5 latarni morskich.
Gąski Latarnia Morska – inne zespoły latarni morskich zlokalizowane w pobliżu:
- Latarnia Morska w Kołobrzegu,
- Latarnia Morska w Darłowie.
Labirynt grabowy w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy
Wystarczy zaledwie 15-20 minut jazdy samochodem, aby zamienić złocisty piasek na zadbane ogrodowe alejki. Kompleks Hortulus w Dobrzycy, bo o nim mowa, składa się z dwóch zespołów ogrodowych – są to Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis.
Ogrody Tematyczne Hortulus to niemal 30 ogrodów o różnej tematyce – można tu odpocząć w ogrodzie japońskim lub rozbudzać zmysły w ogrodzie angielskim. Doskonale utrzymane ogrody nie są jednak największą atrakcją tego miejsca – jest nim największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha.
Na terenie Ogrodów Hortulus znajdują się też:
- 20-metrowa wieża widokowa – widoki z niej mogą podziwiać śmiałkowie, którzy podejmą wyzwanie i dotrą do centrum labiryntu,
- miejsca zabaw dla dzieci – dzięki nim najmłodsi będą mieli okazję pobawić z rówieśnikami na świeżym powietrzu.
Dąb Bolesław w Ustroniu Morskim
Najciekawsze atrakcje to nie zawsze dzieła ludzkich rąk. Ustronie Morskie może pochwalić się najstarszymi dębami w Polsce. Jak stary jest najstarszy dąb? Tego do końca nie wiadomo – bardzo możliwe, że ma 400, ale według niektórych źródeł nawet 800 lat. Pewne jest za to, że najstarszy (dziś już powalony przez wiatr) dąb szypułkowy nieprzypadkowo otrzymał imię Bolesław – w ten sposób upamiętniono Bolesława Chrobrego.
W Lesie Kołobrzeskim rośnie też inny sędziwy okaz – dąb Warcisław, który w rankingu najstarszych dębów w Polsce znajduje się na 5. miejscu.
Miłośnicy wędrówek powinni pamiętać o licznych szlakach pieszych i rowerowych. Wiele z nich prowadzi do wymienionych już atrakcji. Są to przykładowo:
- szlak pieszy zaznaczony kolorem czerwonym do Gąsek,
- szlak pieszy zaznaczony kolorem czerwonym do Kołobrzegu – szlak przecina lotnisko w Bagiczu,
- szlak pieszy zaznaczony kolorem niebieskim w kierunku Lasu Kołobrzeskiego.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
W Kołobrzegu znajduje się Muzeum Oręża Polskiego, którego zbiory zainteresują każdego miłośnika militariów. Główną atrakcją zbiorów jest duża kolekcja mundurów żołnierzy z okresu zarówno I, jak i II wojny światowej. W Muzeum Oręża Polskiego znajduje się też maszyna szyfrująca „Enigma”. Turyści planujący pobyt na Pomorzu Zachodnim w okresie letnim mają również szansę wziąć udział w plenerowej ekspozycji sprzętu ciężkiego.
Wycieczka do Muzeum Oręża Polskiego może rozbudzić apetyt na atrakcje turystyczne związane z wojskiem i obronnością. Dobrą wiadomością jest, że na terenie województwa zachodniopomorskiego znajduje się wiele obiektów militarnych z różnych okresów, od średniowiecznych struktur aż po schrony wybudowane w czasie II wojny światowej. Co warto zobaczyć?
Ciekawe zabytki militarne na polskim Wybrzeżu:
- Dawna Bateria Artylerii Stałej – to pozostałości po placówce wojskowej,
- Lotnisko w Bagiczu – to poradzieckie lotnisko, na którym latem organizowane są loty widokowe i skoki spadochronowe,
- Bastion wojskowy – z dużą ilością sprzętu pancernego,
- Zespół fortów – pochodzą one z różnych okresów, a najstarsze budowle wzniesiono w połowie XVII wieku.
Ustronie Morskie i okolice – parki rozrywki
W województwie zachodniopomorskim nie brakuje zwłaszcza atrakcji dla najmłodszych, które jednak mogą zapewnić świetną zabawę również dorosłym. Wybierając się na rodzinne wakacje do Ustronia Morskiego, warto odwiedzić największy w tej części kraju park rozrywki, czyli Pomerania Fun Park. Położony jest on w okolicach Ustronia Morskiego – w miejscowości Pyszka. Na terenie parku znajdują się atrakcje takie jak Wioska Wikingów, mini zoo i liczne karuzele.
Inne parki rozrywki:
- Park linowy Gibon – to 11 tras (w tym 2 szkoleniowe) i łącznie 143 przeszkody do pokonania,
- Dmuchany plac zabaw FunWorld – to największy dmuchany park rozrywki w Polsce z licznymi zjeżdżalniami,
- Western Park Dziki Zachód – to tematyczny park rozrywki dla całej rodziny.