Inwestowanie nieruchomości jest nie tylko bezpieczną, ale też coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się jednak, skąd wziąć środki na inwestycję. Okazuje się, że kredyt hipoteczny nie jest w tym przypadku jedyną opcją – istnieją też inne źródła finansowania inwestycji w nieruchomości.
Finansowanie inwestycji w nieruchomość – od czego zacząć?
Inwestycja w nieruchomości może przybierać różne formy – niektórzy decydują się na zakup mieszkania na wynajem w dużym mieście, innych interesują apartamenty nad morzem na sprzedaż. Niezależnie od tego, którą ścieżką zamierzamy podążyć, przed podjęciem decyzji o inwestycji, musimy zastanowić się nad sposobem sfinansowania zakupu lokum. By wybrać optymalną, najkorzystniejszą dla siebie opcję, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak:
- możliwości finansowe – przede wszystkim wysokość zarobków,
- perspektywy zawodowe – zwłaszcza forma zatrudnienia i rodzaje umowy,
- posiadane oszczędności – przy całkowitym braku jakichkolwiek środków, skorzystanie z niektórych wariantów finansowania inwestycji na rynku nieruchomości może być niemożliwe.
Jak sfinansować inwestycję na rynku nieruchomości?
Zastanawiając się, jak zacząć inwestować w nieruchomości, jednym z istotniejszych aspektów jest określenie swoich możliwości finansowych. Istnieje kilka sposobów finansowania inwestycji w nieruchomości – od kredytu hipotecznego, przez leasing nieruchomości, po kredyt refinansowy.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to prawdopodobnie najpopularniejsza opcja finansowania nieruchomości, z której korzystają zarówno osoby prywatne, kupujące mieszkanie na własność, jak i inwestorzy, nabywający lokal w celach zarobkowych. By jednak bank udzielił nam takiego zobowiązania, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jest ona uzależniona od wysokości dochodów, źródeł ich uzyskiwania, bieżących kosztów utrzymania, historii kredytowej czy wieku. Bardzo często do otrzymania kredytu hipotecznego niezbędne jest też posiadanie wkładu własnego o określonej przez bank wysokości.
Pożyczka hipoteczna
Kolejny sposób finansowania inwestycji w nieruchomości to pożyczka hipoteczna. Czym różni się ten produkt od klasycznego kredytu? Można ją wziąć na dowolny cel, ale trzeba przy tym wskazać nieruchomość, na której w ramach zabezpieczenia zostanie ustanowiona hipoteka. Co ważne, może to być dowolna nieruchomość, do której pożyczkobiorca posiada tytuł prawny, a tym samym może nią swobodnie dysponować. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wpłaty wkładu własnego, a wadą – zwykle mniej korzystne warunki niż te, na których udzielane są kredyty.
Leasing nieruchomości
Zasada działania w przypadku leasingu nieruchomości jest analogiczna jak przy leasingu samochodu. Osoba, która wybiera tę formę finansowania inwestycji w nieruchomości, uiszcza co miesiąc opłatę z tytułu użytkowania lokalu, a po zakończeniu umowy leasingowej może zdecydować się na jego wykupienie za określoną kwotę, pomniejszoną o sumę wpłaconych środków. To opcja warta rozważenia przez osoby, które nie mają wkładu własnego lub odpowiedniej zdolności kredytowej, ale po zakończeniu kontraktu będą mogły pozwolić sobie na wykupienie nieruchomości.
Kredyt od dewelopera
Jeśli szukamy sposobu na finansowanie inwestycji w nieruchomość na rynku pierwotnym, następną propozycją może być kredyt od dewelopera. Choć w rzeczywistości w tym przypadku kredytu także udziela bank, to deweloper przygotowuje wszystkie dokumenty niezbędne do jego uzyskania. Kredyt deweloperski często wiąże się z możliwością uzyskania lepszych warunków, na przykład niższej marży niż ta standardowo obowiązująca. Wciąż jednak inwestor musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową oraz posiadać wkład własny.
Kredyt refinansowy
Osoby, które decydują się na inwestowanie w nieruchomości, z biegiem czasu często rozważają zakup kolejnego lokalu. W takiej sytuacji można ubiegać się o kredyt refinansowy. Ta forma finansowania inwestycji w nieruchomości jest specyficznym rodzajem kredytu hipotecznego. W tym przypadku kredyt na zakup kolejnej nieruchomości zaciąga się pod hipotekę tej już posiadanej, dzięki czemu inwestor nie musi mieć wkładu własnego. To świetna opcja zwłaszcza dla osób, które chcą kupić nieruchomość na wynajem.