Z danych historycznych wynika, że nieruchomości z czasem zyskują na wartości i mogą zapewniać ochronę oszczędności przed spadkiem ich wartości w czasach kryzysu. Jednak to nie wszystkie powody, dla których inwestorzy decydują się na tę formę lokowania kapitału. Ponieważ rynek nieruchomości jest zróżnicowany, wiele osób zastanawia się, którymi nieruchomościami warto się zainteresować, aby zarobić. Czy rok 2023 to dobry czas, aby inwestować w nieruchomości?
Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w 2023 roku?
W ostatnich latach na rynku nieruchomości działo się wiele. Przerwanie łańcuchów dostaw wywołane pandemią wywołało wzrost cen materiałów budowlanych i spowolniło tempo wprowadzania nowych mieszkań do sprzedaży. Jednocześnie obawy o przyszłość skutecznie zniechęcały klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości na kredyt. Jednak według ekspertów 2023 rok może być początkiem kolejnej hossy na rynku nieruchomości. Dlaczego? Powodów jest kilka – wymienić trzeba:
- rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% – który może poskutkować wzrostem zainteresowania nieruchomościami;
- zmiany w Rekomendacji S – co przełoży się na wzrost zdolności kredytowej potencjalnych nabywców;
- stabilizacja cen materiałów budowlanych – co ma ogromne znaczenie dla firm deweloperskich i przekłada się na ceny mieszkań.
Czy ceny nieruchomości w 2023 roku będą rosnąć? Chociaż wielu inwestorów oczekuje spadków, licząc na okazję do zakupu, to jednak moment ten może finalnie nie nadejść – być może to ostatni dzwonek, aby kupić mieszkanie czy apartament po niskiej cenie. Rządowy program dopłat i zmiany w Rekomendacji S to czynniki stymulujące popyt, co w połączeniu z ograniczoną podażą nowych lokali może przełożyć się na dalszy wzrost stawek za 1 mkw.
Jakie są sposoby inwestowania w nieruchomości?
Inwestować w nieruchomości można na wiele sposobów. Najpopularniejsze strategie to: zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy, flipping, inwestowanie społecznościowe w nieruchomości komercyjne czy wreszcie wynajem krótkoterminowy. W ramach tej ostatniej formy inwestowania inwestorzy coraz chętniej wybierają apartamenty inwestycyjne. Na czym polega inwestowanie w apartamenty inwestycyjne nad morzem?
Ulokowanie kapitału w nieruchomości nad morzem odbiega nieco od zakupu mieszkania pod wynajem w dużym mieście. Apartamenty inwestycyjne mieszczą się w condohotelach. To obiekty obejmujące wyłącznie apartamenty przeznaczone na wynajem. Ma to swoje konsekwencje – budynki powstają w najlepszych lokalizacjach, a układ pomieszczeń w każdym apartamencie jest zaprojektowany z myślą o turystach. Aby stopa zwrotu była satysfakcjonująca, projekt budynku przewiduje wysoki standard (w tym wykorzystanie szlachetnych i trwałych materiałów) oraz dodatkowe atrakcje dla gości – mowa tu choćby takich udogodnieniach, jak basen czy sauna.
Rosnąca inflacja spowodowała, że zakup nieruchomości nad morzem czy w górach zyskuje na popularności. Wielu inwestorów postrzega takie apartamenty jako źródło dochodu pasywnego – w ich oczach jest to też bezpieczna forma lokaty zgromadzonego kapitału (warto w tym kontekście przeczytać nasz tekst o tym, czym jest inwestowanie pasywne). Dlaczego? Condohotele przyciągają turystów w większym stopniu niż hotele dzięki oferowanej kameralności – mniej osób w budynku oznacza więcej prywatności i lepsze warunki pobytu.
Jakie są zalety inwestowania w nieruchomości?
Apartamenty inwestycyjne nad morzem – podobnie jak inne nieruchomości – to potencjalnie dobra ochrona kapitału i wysoki dochód z wynajmu (dużo wyższy niż zapewniany przez lokaty bankowe). Takie nieruchomości mają jednak więcej zalet. Czy warto inwestować w apartamenty o wysokim standardzie na wynajem? Tak, ponieważ w ten sposób inwestor:
- nabywa na rynku pierwotnym nieruchomości w pełni wykończone, umeblowane i przystosowane do potrzeb najemców – oznacza to, że zarobek jest możliwy od razu po zakupie lokalu;
- zyskuje drugi, wakacyjny dom – położony w kurorcie, niekiedy w bezpośrednim sąsiedztwie plaży;
- przekazuje obsługę inwestycji operatorowi – obsługa gości, podobnie jak działania marketingowe, leżą w gestii profesjonalnego operatora condohotelu (jest to dochód pasywny);
- zyskuje więcej na inwestycji – co wynika z modelu biznesowego (wynajem apartamentów na doby, atrakcyjna lokalizacja, dodatkowe atrakcje dla gości);
- w przyszłości może zarobić na sprzedaży nieruchomości – z czasem wartość nieruchomości może wzrosnąć, co wiąże się z coraz mniejszą liczbą wolnych atrakcyjnych działek budowlanych.
W przypadku apartamentów inwestycyjnych kluczowy jest dobór lokalizacji. Kurort musi być popularny, z kolei obiekt powinien znajdować się w pobliżu plaży lub innych atrakcji. Wielu potencjalnych najemców przekonuje się do rezerwacji apartamentu, gdy jest on wyposażony w aneks kuchenny lub z jego okien roztacza się widok na morze. To wabiki przyciągające turystów skłonnych zapłacić więcej za wygodę i niezapomniane wrażenia.
Z jakimi wadami wiąże się inwestycja w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości jest kapitałochłonne – konieczność posiadania wysokiego kapitału jest główną barierą, którą musi pokonać inwestor. Wysokość niezbędnej kwoty zależy przy tym od nieruchomości – najdroższe są apartamenty nad morzem na sprzedaż. Wiąże się to zarówno z ich świetną lokalizacją, jak i wysokim standardem. Oczywiście, biorąc pod uwagę potencjalny wzrost wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie, inwestor może rozważać zakup lokalu na kredyt. Wówczas jednak kluczowym parametrem jest zdolność kredytowa i umiejętność przekonania banku, że nieruchomość jest warta swojej ceny.
Jakie jeszcze wady inwestowania w nieruchomości trzeba mieć na uwadze? Inwestowanie w nieruchomości, chociaż jest jedną z bezpieczniejszych form pomnażania oszczędności, nie jest pozbawione ryzyka. Przykładowo apartamenty inwestycyjne jako forma zarobku, mimo wielu zalet, są wrażliwe na zdarzenia losowe – choćby takie jak wybuch pandemii i będący jego konsekwencją spadek ruchu turystycznego.
Czy warto postawić na apartamenty na wynajem – inwestować w nieruchomości premium mieszczące się w condohotelach? Uwzględniając wszystkie za i przeciw, nietrudno zauważyć, że jest to model wart rozważenia.